21. اگر ماهانه مقدار زیادی پول به فرزندان تان می دهید ،این مقدار را کاهش دهید :

اجازه ندهید که فرزندتان به بهانه های مختلف از شما پول توجیبی بگیرد ، مبلغی را برای ماهیانه او مشخص کنید و دراول هر ماه آن مبلغ را به او پرداخت کنید نه اینکه هرزمانی که خواست از شما تقاضای پول کند و شما هم بعد از کمی ناراحتی و گله مندی مبلغ را به وی واگذار کنید .


22. سیگار می کشید؟

اگر فردی هستید که در طول روز وهفته چندین پاکت سیگار مصرف می کنید توصیه می کنیم مقدار استعمال سیگار را کاهش دهید ، سیگار در عین اینکه سرطان زاست باعث می شود که در ماه مبلغ زیادی را به سیگار اختصاص دهید .

اگر مبلغ هایی که در ماه بابت خرید سیگار هزینه می کنید رامورد توجه قرار دهید بسیار تعجب می کنید زیرا این مبلغ زیاد و چشم گیر خواهد بود .

23. آیا عادت به تفریح دارید ؟

چرا به جای اینکه تفریحات بیرون از منزل را انتخاب کنید ،تفریحات داخل منزل را انتخاب نمی کنید .

در صورتی که از منزل خارج شوید باید هزینه بنزین ماشین یاکرایه تاکسی را صرف کنید اما در داخل منزل نیز می توانیدتفریحات سالمی داشته باشید و اوقات فراغت تان را پر کنید .

تفریحاتی مانند دیدن فیلم های روز دنیا ، بازی پازل ،مطالعه کردن ، صحبت کردن با همسر یا اعضای خانواده و ...


24 . در ماه چقدر حقوق می گیرید ؟

مقدار حقوق ماهیانه خود را محاسبه کنید . اجازه ندهید خرجهای شما برابر حقوق ماهیانه تان باشد . اگر این طور استخرج های بی موردی را ادامه ندهید .


25. برای هر روز تان مبلغی را کنار بگذارید :

برای هر روزتان مبلغی را کنار بگذارید ، هزینه تاکسی ،مترو و .... ، در پایان روز هر مبلغی که برایتان باقیمانده است را در یک قلک یا صندوقی قرار دهید و تا چند ماه شمارش این سکه ها و اسکناس های کوچک را نداشته باشید تا کمی بر آنها افزوده شود.


26. آیا زیاد با تلفن صحبت میکنید ؟

اگر از آن دسته از افراد هستید که با تلفن زیاد صحبت میکنند سعی کنید ، کمتر با دوستانتان صحبت کنید و بیشترملاقات حضوری داشته باشید یا از طریق اینترنت و ابزارهایی مانند یاهو مسنجر و ... با آنها در ارتباط باشید تا هزینه مکالمات روزمره شما بخصوص هزینه تلفن های خارج از کشور وراه دور پائین بیاید .


27. نحوه استفاده از ماشین لباس شویی و ظرف شوئی :

ظرف هایی که در لباس شوئی هستند را چند روز یک بار شستشومی دهید ؟ سعی کنید لباس ها را هفته ای یک بار شست و شو دهید و در رابطه با استفاده از ظرف شوئی نیز ، در پاسی ازشب که مصرف هزینه های برق کمتر است و دیگر ظرفی کثیف نمیشود ، استفاده کنید .


28. مبالغی که خرج می کنید را یادداشت کنید :

اگر شما هر روز مبلغی که خرج می کنید را یادداشت کنید باعث می شود آگاهی بیشتری داشته باشید و بدانید که در چند روزآینده پولتان تمام می شود پس کمی با درایت بیشتری ، پولتان را خرج میکنید .


29. از کارت های اعتباری استفاده کنید :

اگر شما فردی هستید که مدام از مترو و اتوبوس های تندرو استفاده می کنید ، توصیه می کنیم به جای اینکه هر روز بلیط مترو یا مبلغی را بابت استفاده از اتوبوس هزینه کنید ازکارت های اعتباری مخصوص استفاده کنید تا در هزینه و زمان صرفه جویی کرده باشید .


30 . در آخر ماه :

در آخر ماه ، مبلغی را که پس انداز کرده اید به یک حساب سپرده انتقال دهید تا پولی در دسترس شما نباشد که به فکرخرج کردنش باشید و هم اینکه مبلغی به عنوان سود به حساب شما در اخر هر ماه اضافه می شود و بدین ترتیب پول شما رشدبیشتری می کند