هم من و هم شما به خوبی میدانیم که برای موفقیت و دستیابی به اهداف بزرگ، به دو چیز نیازمندیم :

    دانش و مهارت - انگیزه

آیا میدانید که 95 درصد از فروشنده ها تنها با فراگیری دانش و مهارتهای مرتبط با فروش میتوانند فروش خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند؟ به علاوه اینکه آشنایی با برخی تکنیک ها و رعایت بعضی نکات کمک میکند که مسیرِ دستیابی به هدفهای خود را در زمان کوتاه تر و آسان تر پشت سر بگذارید.

 

شکی در این نیست که اگر قرار باشد همان روش های گذشته را در فروش امروزتان بکار ببرید، همان نتایج نامطلوب گذشته عایدتان خواهد شد. ممکن است برخی از شما بگویید: «خب، بیشتر کار میکنم!» اما بی فایده است. اگر روش ها همان و توانمندی ها و مهارتهایتان همان باشند، نمیتوانید فروش و درآمد بیشتری داشته باشید. باید روش های بیشتری را امتحان کنید.

 

فروشنده های پردرآمد برای یادگیریِ خود، وقت و پول و انرژی صرف میکنند تا دانش و مهارتهای خود را ارتقاء دهند. آنها با این سرمایه گذاری سنجیده، در مدت کوتاهی میتوانند 5 تا 10 برابر دیگران بفروشند.

 

چیزی که داریم درباره اش صحبت میکنیم، یک جور یادگیری ادامه دار و مستمر است. یعنی همان کاری که بزرگان فروش جهان انجام میدهند. درست همانطور که قهرمانان ورزشی برای موفقیت در مسابقات رقابتی، باید همواره در حال تمرین باشند، فروشنده هایی که میخواهند قوی کار کنند نیز باید همواره در حال تمرین و یادگیری باشند تا بتوانند هر روز بهتر از گذشته عمل کنند.

برای این منظور، بایستی چند نکته را رعایت کنید:
نکته ی اول:  همیشه در مورد زمینه ی کاری تان مطالعه و تحقیق کنید. از خواب و تفریح تان بزنید و برای خواندن کتاب ها و مقالات مرتبط با فروش وقت بگذارید. تعداد کتاب های مرتبط با فروش در بازار 5000 مورد است و هر سال هم 50 تا 100 عنوان کتاب جدید وارد بازار میشود.

 

از همین امروز کلکسیون کتاب هایتان را تکمیل کنید و اطلاعات تان را با مطالعه به روز کنید. همانطور که میدانید، برای اینکه کسی مدرک دکترا بگیرد و رساله ی دکترای خود را بنویسد، باید 30 تا 50 کتاب بخواند. بنابراین با خواندن 50 کتاب در سال، یعنی یک کتاب در هر هفته، در واقع مدرک دکترای خود را گرفته اید و به گروهِ فروشنده های آگاه و متخصص پیوسته اید.

 

نکته ی دوم: یکی دیگر از اصول یادگیری مستمر، گوش دادن به نوارهای صوتی آموزشی در اتومبیل و حین رانندگی است. بر اساس تحقیقاتی که در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی انجام گرفته است، یادگیری از طریق گوش دادن به سی دی های آموزشی در اتومبیل، به اندازه ی حضور در کلاس های آموزشی برای شما مفید و مؤثر خواهد بود.

 

به این ترتیب اتومبیل تان را به یک دانشگاه تبدیل می کنید و در تمام مدت رانندگی روزمره تان، از این آموزش مستمر و رایگان بهره مند شوید. حین همین گوش کردن ها و آموختن ها، ممکن است ایده ی جادویی و تازه ای به ذهن تان خطور کند و زندگی و کارتان را زیر و رو کند.

نکته ی سوم:از هیچ شکلی از آموزش غافل نشوید. هر جا که میتوانید به هر شکل و با هر ابزاری که در دست دارید علم و آموزش دریافت کنید. از افراد آگاه سؤال کنید. به توصیه های آنها توجه کنید. ببینید در چه دوره هایی شرکت کرده و چه دستاوردهایی داشته اند. بسیاری از فروشنده های موفق را میشناسم که کیلومترها راه طی میکنند تا در همایشهای مورد علاقه شان شرکت کنند.

 

نتایجی که از این آموزش ها نصیب شان می شود بسیار شگفت انگیز و تحول آفرین است. برای پیشرفت خود هم برنامه ریزی داشته باشید، و هم سرمایه گذاری کنید. 3 درصد از درآمدتان را صرف خودتان بکنید. این 3 درصد را صرف سرمایه گذاری آموزشی خود بکنید تا هر روز بهتر از قبل تان شوید.

 

وقتی روی بهتر شدنِ خودتان سرمایه گذاری میکنید، هم پول بیشتری بدست می آورید و هم در فروش خود بهتر و موفق تر عمل میکنید. بنابراین بیش از گذشته درباره ی کار و حرفه تان (فروش) جدی فکر میکنید و سرویس دهی بهتری هم به مشتریانتان خواهید داشت. هم احترام بیشتری به خودتان قائل میشوید و هم باعث میشوید دیگران به شما احترام بیشتری میگذارند.

 

 

هر کاری را که لازم است و میتوانید انجام بدهید تا همیشه بهترین باشید، تا برنده ی میدان باشید. هرگز از مطالعه و یادگیری غافل نشوید. از هیچ تلاشی در این زمینه دست برندارید. بهترین بودن به رایگان بدست نمی آید. باید تلاش کنید، یاد بگیرید تا بهترین شوید. هنری فورد میگوید: بیش از آنچه که دیگران از شما انتظار دارند به دنبال استانداردهای سطح بالا برای بهتر شدن باشید. هیچ وقت از زیر بار مسئولیت شانه خالی نکنید و از تلاش کردن طفره نروید! ممکن است بسیاری در واکنش به این توصیه، بگویند: "تلاش کنم؟ بهتر بشم؟ برای چی؟ برای کی؟! آیا غیر از اینه که من دارم برای شخص دیگه ای کار میکنم؟"

 

بزرگترین اشتباه شما این است که فکر کنید دارید برای کسی غیر از خودتان کار میکنید. همه ی ما کارفرمای خودمان هستیم و برای خودمان کار میکنیم.

 

فرقی نمیکند که کجا کار میکنید. مهم این است که در هر پست و مقامی که هستید، مثل فروشنده های حرفه ای، صد در صد در قبال زندگی تان و اتفاقاتی که در زندگی و کسب و کارتان می افتد مسئولیت پذیر باشید. هر چقدر مسئولیت پذیرتر باشیم، خودمان را بیشتر دوست داریم، از خودمان رضایت بیشتری داریم و به خودمان احترام بیشتری قائل هستیم.

 

هرچه این حرمت نفس و علاقه به خود بیشتر باشد، خوش بین تر میشویم و احساس بهتری پیدا میکنیم. وقتی نسبت به خودمان حس بهتری داشته باشیم، خلاق تر و مؤثرتر عمل خواهیم کرد و موفقیت های بیشتری را رقم خواهیم زد.

 

وینس لومباردی: کیفیت زندگی هر فردی، بر اساس میزان تعهدی که- با وجود شرایط و موانعِ بیرونی- برای دستیابی به بهترین سطح زندگی و کسب و کار از خود نشان می دهد، مشخص میشود.