عزت نفس بالاتر یعنی فروش بیشتر!

کجای دنیا میتوان کسی را پیدا کرد که نه خودش را دوست داشته باشد و نه کسب و کارش را، و در عین حال موفق و ثروتمند هم باشد؟! اینجا یک رابطه ی دو طرفه برقرار است: هرچه بیشتر خودتان را دوست داشته باشید، بهتر کار میکنید و بیشتر پول درمی آورید.

 

از طرف دیگر، هرچقدر بیشتر پول درآورید، خودتان را هم بیشتر دوست دارید. عزت نفس یعنی همین! یعنی اینکه خودتان را دوست داشته باشید و از امتیازاتی که این علاقه به خویشتن عایدتان میکند بهره مند شوید. فروشندگان موفق و پُردرآمد، عزت نفس بالایی دارند. این علاقه به خود، انگیزه ی قدرتمندی است برای اینکه بهتر و کارآمدتر عمل کنند و پول بیشتری بدست بیاورند.

 

از لحاظ روانشناختی هم همین طور است. کسی که خودش را دوست ندارد، بیشتر اشتباه میکند، کمتر به خودش توجه میکند، احساس گناه میکند و ناخواسته خودش را مستحق تمام بدبختی ها و کمبودها و فلاکت ها میداند و همواره بعد از هر شکست و ناکامی، به خودش میگوید: آخه چرا من؟!

 

بهترین بودن در هر کسب و کاری، باید برای شما ویژگیِ خاص و یک جور برَند تجاری به حساب بیاید. هرکاری که میکنید، سنگ تمام بگذارید تا آن را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

 

اوریسون سوئت ماردن: "شاید مهم ترین قدمی که در حوزه "فروش" می توانید بردارید این است که متعهد شوید که در ردیف "بهترینها" قرار بگیرید، تصمیم بگیرید که در حوزه کاری تان بهترین شوید. از همین امروز مصمم شوید که می خواهید به جمع ۲۰ درصد بالای صنعت خود برسید و از آنجا به جمع ۱۰ درصد بهترین ها بپیوندید."

 

همیشه با خودتان تکرار کنید: من بهترین هستم! و آنقدر به تکرار این جمله ادامه دهید و در فکر و قلبتان تلقین کنید تا در زندگی تان تحقق و تجسم پیدا کند. ذهن ناخودآگاه شما به افکاری که خودآگاهانه و هوشیارانه میپرورانید واکنش نشان میدهد و شرایط را به گونه ای پدید می آورد تا آن افکار در دنیای بیرون اتفاق بیفتند و تجسم پیدا کنند.

 

دنیا پر است از انسان هایی که آرزومند و امیدوارند زندگی بهتری داشته باشند، اما هیچ وقت تصمیم نمیگیرند که برای این بهتر شدن کاری انجام دهند و برای پیشرفت کردن تلاشی بکنند.

 

همه ی ما این نکته را شنیده یا خوانده ایم که به هر چه بیش از چیزهای دیگر فکر کنی، به همان تبدیل میشوی یا آن را در دنیای واقعی تجربه میکنی. در مورد علاقمندی به کار و رابطه ی آن با موفقیت و ثروت نیز این قضیه صدق میکند. شما هرچه بیشتر با خودتان تکرار کنید که من کارم رو دوست دارم! به فروشنده ی بهتری تبدیل میشوید و از کاری که میکنید لذت بیشتری میبرید.

 

طبیعی است که وقتی از کارتان لذت ببرید، آن را با جان و دل و احساس مسئولیتِ بیشتری انجام میدهید و به مشتریان تان متعهدتر خواهید بود. اینطور فروش کردن، هم برایتان راحت تر است و هم پول بیشتری را در کسب و کارتان سرازیر میکند.

 

وقتی هم خودتان و هم کارتان را دوست داشته باشید، این احساس خوشایند و قشنگ به مشتریان تان هم منتقل میشود. د ر نتیجه مشتری ها ترجیح میدهند از این فروشندگان خرید کنند و البته که آنها را به دوستانشان هم معرفی و توصیه میکنند.

 

دکتر ماکسول مالتز: "تصویر ذهنی (یعنی همان تصویری که در مورد خودتان و تمام زندگی و اعمال و رفتارتان همیشه در ذهن تان پرورش می دهید)، روی «شخصیت و رفتار انسان» تأثیر مستقیم و اساسی بجا میگذارد. تصویر ذهنی تان را عوض کنید تا شخصیت و رفتارتان تغییر کند."

 

محققان به این نتیجه رسیده اند که میان کسانی که درآمد کم دارند و کسانی که درآمد زیاد دارند، تفاوت بسیار کمی وجود دارد. "استعدادها و قابلیتهای" هر دو به یک اندازه است. فرصت های مشابه و یکسانی پیشِ پای هر دو آنها قرار داده شده است. تنها تفاوت میان آنها در این است که پردرآمدها تصمیم گرفته اند این مبلغ را به وجود بیاورند و در این میان تنها سؤالی که ذهن آنها را به خود مشغول میکند این است:

چگونه؟

 

بر اساس تحقیقات انجام شده، مهم ترین ویژگی و کیفیتی که فرد برای رسیدن به موفقیت در فروش، باید از آن برخوردار باشد، "خوش بینی" است. فروشندگان سطح بالا در مقایسه با فروشندگان معمولی بسیار بسیار خوش بین تر هستند. بخاطرِ همین خوش بینی است که منتظرِ وقوع "موفقیت های بزرگ" در زندگی و کسب و کارشان هستند. نکاتی در رابطه با ترس!

 

گلن فرود، بازیگر سینما: اگر کارهایی را که از آنها می ترسید انجام ندهید، ترس کنترل زندگی شما را در دست میگیرد و دست و پای شما را برای پیشرفت و موفقیت می بندد.

 

رالف والدو امِرسون: "این عبارت، زندگی من را متحول ساخت: اگر میخواهید به موفقیت های بزرگ دست پیدا کنید، عادت کنید در تمام مدت زندگی کارهایی را که از آن می ترسید انجام دهید."

 

اگر میخواهید ترس تان فروکش کند، جمله ی "من از عهده ش برمیام!" را بارها و بارها با خودتان تکرار کنید. با این کار، هم از احساس شجاعت بیشتری برای ریسک کردن برخوردار خواهید شد و هم اعتماد به نفس تان بالاتر خواهد رفت. به همین ترتیب، وقتی میگویید که من بهترین هستم! من خودم رو دوست دارم! میدونم که این کار برام مثل آب خوردنه! در واقع با این کار عزت نفس تان را بالا میبرید و تصویر ذهنی بهتری از خودتان خواهید داشت، بطوری که حس میکنید هیچ نیرویی نمیتواند شما را از انجام کارها و دستیابی به اهداف تان متوقف کند و بازدارد.

 

 به قول ریچارد باخ: هرگز آرزویی نمی کنید، مگر آنکه قدرت تحقق بخشیدن به آن از قبل در وجودِ شما قرار داده شده باشد.

 

آیا میدانستید که شما هر طور در مورد خودتان فکر و احساس داشته باشید، دیگران هم بر اساس همان دیدگاه و نگرش، شما را ارزیابی میکنند. یعنی شما در مورد خودتان هر طوری صحبت کنید و هر طوری خودتان را توصیف کنید، دیگران هم به همان صورت در مورد شما فکر میکنند. در مرحله ی بعد روی شما زوم می کنند تا ببینند آیا به گفته ها و ادعاهایتان عمل میکنید یا نه، و اینکه گفته هایتان با رفتار و عملکردتان چقدر هماهنگ است.

 

خلاصه ی کلام: مراقب باشید به چه چیزهایی فکر میکنید! هر وقت دیدید افکار خاصی دغدغه ی هر روزه ی شما شده اند، مطمئن باشید که دیر یا زود در دنیای واقعی تجسم و تحققِ آن افکار را شاهد خواهید دید. این افکار هم میتوانند در رابطه با دیدگاه و تصویری باشد که نسبت به خودتان دارید و هم دیدگاه و ذهنیتی که نسبت به زندگی و کسب و کارتان دارید. پس به چیزهایی فکر کنید که دوست دارید اتفاق بیفتند و تجربه شان کنید. در مورد خودتان و توانایی هایتان مثبت فکر کنید. فکر منفی، یعنی تخریب خود و زندگی و کسب و کارتان. چیزی که اکنون هستیم، نتیجه و شکل تجسم یافته ی افکاری است که در سالهای گذشته شب و روز در سر میپروراندیم. افکار ما با کسی شوخی ندارند. همان اتفاقاتی را برای ما رقم میزنند که ما خواستیم و در موردشان فکر کردیم. پس مراقب افکارمان باشیم!