مراحل راه اندازی کسب و کار خانگی از سیر تا پیاز 


1-اتاقی مخصوص این فعالیت باید در محل سکونت شما قرار داشته و از نظر نظافت قابل قبول باشد.

 

2- متقاضی نباید شاغل باشد و درخواست را می توان به نام فردی از خانواده که شاغل نیست ارسال کرد.

 

3 - سازمان مسوول صدور مجوز مشاغل خانگی وزارت کار، رفاه و تعاون است که در سایتی که آدرسش در ادامه آمده، آماده دریافت درخواست شماست  www.mcls.gov.ir  

 

4 - با ارسال فرم درخواست و شناسنامه و کارت ملی برای ایده مورد نظر مثل مواد غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی تقاضای مجوز می کنید. (این محصولات نیاز به مجوز و پروانه دارند چون مصارف آن انسانی است)

 

5- البته چنانچه محصولاتی که نیاز به مجوز ندارند مورد نظر باشد مراجعه و ثبت نام لزومی ندارد. پس از اخذ مجوز کارگاه باید برای دریافت پروانه ساخت به اداره نظارت بر مواد غذایی و آرایشی مراجعه کرد و کالا همراه با فرمول و مدارک مربوطه را ارائه داد تا پس از بررسی یا آزمایش، پروانه ساخت به نام شما صادر شود.

 

6- بازدید کارشناسی: کارشناس اداره کار از اتاق شما بازدید می کند و چنانچه مزاحمتی برای همسایه مثل دود و صدا و نداشته باشد مجوز خواهد داد.

 

7- پشتیبانی: کارشناس از شما می پرسد تخصص و رشته شما در رابطه با این تولید چیست و چنانچه دارای این تجربه هستید اعلام می کنید و اگر نباشید پشتیبان خودر ا می گویید. مثلا می گویید: دکتر جهانگیری پشتیبان علمی من خواهد بود.

 

8- طرح ها: اداره مشاغل خانگی لیست بلندی از طرح ها را به شما ارائه خواهد داد و چنانچه طرح های پیشنهادی مورد تایید شماست انتخاب کنید و اگر مورد تایید شما نیست اطلاع دهید تا خود طرح مورد نیاز را ارائه خواهم داد و در هر زمینه ای موافقت کردید به اینجانب اطلاع می دهید تا طرحی متناسب با بودجه و امکانات شما ارائه کنم.

 

9 - راهنمایی و مشاوره: برای اجرا کردن ایده انتخاب شده شما را برای تامین مواد اولیه یا بسته بندی راهنمایی خواهیم کرد.

 

10 - پخش و فروش: ابتدا تعدادی نمونه از محصول مورد نظر را تولید می کنید و به مراکز زیر مراجعه خواهید کرد:

 

مراکز پخش آن محصولات: به شرکت های پخش (البته نه شرکت های معروف و بزرگ) آن نوع محصولات مراجعه یا مکاتبه کرده و کالای خود را جهت پخش در کشور عرضه می کنیم.

 

11 - عقد قرارداد: در صورت موافقت یکی از مراکز پخش اقدام به عقد قرارداد کنید تا تعداد و مبلغ و تخفیف کالا مشخص شود. دقت کنید که در قرارداد نکات زیر مد نظر قرار گیرد:

نمایندگی و پخش محصولات:

 

۱- مدت زمان آزمایش

 

۲- مدت قرارداد

 

۳- مدت قرارداد

 

۴- میزان قرارداد

 

۵- نحوه پرداخت

 

۶- تضمین قرارداد

 

۷- درصدنمایندگی

 

۸- محل تحویل

 

۹- ضایعات ناشی از تولید

 

۱۰- ضایعات ناشی از فروش

 

۱۱- نحوه تبلیغ

 

۱۲- خدمات بعد از فروش

 

۱۳- عدم فروش کالای مشابه

 

۱۴- تحویل و تامین به موقع

 

۱۵- قیمت ثابت کالا

 

۱۶- خروج کالا از مغازه

 

اگر مقدار کالای تولیدی ناچیز و محدود باشد باید فروشنده هایی که بیکار هستند دعوت شوند و با تخفیف قابل توجهی آنها را تشویق به عرضه آن محصول در منازل، عطاری ها و مغازه ها کرد