تولید ظروف سرامیکی برای بسته بندی کارخانجات و مصارف خانگی و هدایا و صنایع دستی :

مقدمه:ایرانیان قرنها با استفاده از ظروف سفالی و سرامیکی برای بسته بندی مواد غذایی نظیر روغن ،ماست و ترشی استفاده می نمودند.ولی مظاهرغربی به سرعت جای خود را به ظروف پلاستیکی داد که اگرچه تولید انبوه و اشکال گوناگون فرصتهای فراوانی را ایجاد نمود ولی غافل از عوارض و خطرات جانبی آن تا به امروز از آن استفاده میشد.

کشورها ی غربی به سرعت به عوارض و خطرات استفاده از ظروف پلاستیکی پی برده و به سرعت در حال تغییر این ظروف به ظرفهای سرامیکی زیبا شدند ولی کشور ایران که ظروف سفالین آن در موزه های جهان خود نمایی میکند و از کشورهای پیشرو در تولید ظروف زیبا و شگف انگیز سفالی بوده است همچنان پیرو تمدن غرب به ظروف پلاستیک روی آوردیم .

1 عوارض ظروف پلاستیکی:

ارزبری:کشور ایران سالانه میلیونها دلار برای خرید مواد اولیه بسته بندی اقدام به واردات آن می نماید.

تحریم:به دلیل تحریم ورود این مواد بسیار مشکل و تقریبا غیر ممکن گردیده است به نحوی که کارخانجات به دلیل کمبود بسته بندی دچار بحران های شدید شدند.

نرخ ارز:با توجه به 4برابر شدن نرخ دلار قیمت تمام شده این ظروف اعم از ورقهای فلزی برای کنسرو درب گوجه و یا مواد پی ای تی و پی وی سی بسیار گران و دور از دسترس قرار گرفت.

عوارض جانبی:پلیمرهای مورد استفاده در تولید ظروف مثل پی ای تی دارای ماده دی او پی (دی اکتیل فنالات)به عنوان پلاستیسایزر(نرم کننده مواد) است که خود از عوامل سران زا است و یا ظروف پی وی ای به دلیل آزاد کردن یون کلر بسیار خطرناک است.

مصرف انرژی:تولید این قبیل ظروف نیاز به مصرف برق فراوان دارد که از سرمایه ملی کشور محسوب میشود.

محیط زیست:با دور ریختن این ظروف در طبیعت و زباله ها به دلیل برگشت ناپذیر بودن آن آلودگی زیست محیطی ایجاد میکند که از عواقب مصرف این قبیل مواد است.

پایان قسمت اولکاربران دیگر از موضوع زیر نیز بسیار استقبال کرده اند :

لطفا اینجا کلیک کنید
کانا تلگرام ایده های کسب و کار :

http://telegram.me/mihanidea