مشکل دیگری که امروز خانواده‌های ما دارند مشکل بی‌خوابی است و خیلی‌ها با خوردن قرص والیوم و نظایر آن به صورت مصنوعی به خواب می‌روند. اگر شما گیاه والرین یاسنبل الطیب  را بشناسید خواهید دید که این گیاه به طور معجزه‌آسایی در پایین آوردن فشار خونی‏ تنظیم ضربان قلب موثر و یک خواب‌آور بسیار‌بسیار قوی است.

برای نوشیدن ریشه سنبل الطیب  که به علف گربه هم معروف است، می‌توانید آن را با مخلوطی از گیاه گل‌گاوزبان و لیموعمانی بجوشانید و چای آلبالویی رنگ بسیار دلپذیری از‌آن به دست بیاورید و از آن استفاده کنید.

گیاه دیگری که در کوهستان‌های و دشت‌ها به هندوانه ابوجهل معروف است برمی‌خوریم. این گیاهی است که در زمین رونده است، موقعی که سبز است شبیه یک هندوانه کوچک و به اندازه یک سیب است و وقتی که می‌رسد کاملا زرد می‌شود. داخل این هندوانه بذرهای  سیاه‌رنگی هست که دارای ماده‌ی کولیسینتیز هست. اگر این بذرها آسیاب شوند و در پوکه کپسول پرشوندبراحتی قابل استفاده است چون  خیلی تلخ و خوردن آن بسیار سخت است، کسانی که دارای قند خون بسیار بالایی هستند، از حداکثر دو گرم یا چهار کپسول پانصد میلی‌گرم در روز نباید بیشتر مصرف کنند چون این گیاه قند خون را به شدت می‌سوزاند و ممکن است به خاطر افراط در مصرف آن قندخون‌تان زیاد پایین بیاید و دچار ضعف شوید.

یکی دیگر از گیاهان که در طبیعت بسیار فراوان است، داگ رز یا سگ گل یا نسترن وحشی است. این گیاه در همین فصل پاییز  میوه‌های قرمز رنگی می‌دهد و منبع سرشار ویتامین ث است. می‌‌توانید عکس‌های آن را در همین صفحه ببینید و هر بار که به طبیعت می‌روید آن را بچینید و در فصل زمستان برای تقویت خودتان در مقابل سرماخوردگی از آن استفاده کنید.

به این ترتیب می‌بینید که چه ثروتی و چه نمعتی و چه گیاهانی ارزشمندی در دشت و کوه و صحرا یافت می‌شود و چون در اینجا متاسفانه فضای کمی برای گفت‌وگوی داریم به همین مقدار بسنده می‌کنم و ادامه این بحث را به دفعات آینده موکول می‌کنم.

برای لاغری که از مسائل مهم، به‌خصوص برای خانم‌هاست، ریشه گیاه قاصدک یا دندلیوم و ریشه گیاه بابا‌آدم یا بورداک را معرفی می‌کننم. اگر این ریشه‌ها به نسبت مساوی خشک، آسیاب و کپسول شود، می‌تواند چند کیلو در ماه وزن شما را بدون عوارض جانبی پایین بیاورد ، مشکل دیگر ریزش مو هست. کسانی که دچار ریزش مو هستند می‌توانند از گیاه گزنه استفاده کنید. این گیاه در کنار رودخانه‌ها فراوان می‌روید. از گزنه به سه روش می‌شود استفاده کرده یک اینکه آنرا بپزید و به عنوان یک سبزی در کنار بشقاب‌تان استفاده کنید. گزنه، عدس، فلفل زردچوبه با هم یک غذای بسیار جالب است یا اینکه آن را بپزید، عصاره‌ی آن را صاف کنید و به عنوان نوشابه یا چای استفاده کنید. گزنه برای پروستات، برای ریزش مو و برای کنترل قندخون گیاه معجزه‌گری است. کسانی که دچار ریزش مو هستند می‌توانند گزنه را بپزند، آبش را صاف کنند، یک مقدار الکل اتانول در آن محلول بریزند و این محلول را روی پوست‌سرشان ماساژ بدهند. در نتیجه چربی‌های زیر پوست منعقد می‌شود و این موها به راحتی از پوست جدا نمی‌شود. اگر چند بار با این محلول پوست سرتان را ماساژ بدهید و یا حتی شب‌ها با کلاهی که روی سرتان می‌گذارید با آن بخوابید، بعد از سه چهار روز ریزش متوقف می‌شود و موهای ریخته شروع به درآمدن می‌کنند.

یک بخش از این گفتگو بحث دارویی دارد و بخش مهم دیگر آن ایجاد اشتغال و اقتصاد است. این گیاهان که تعدادی از آنها را نام بردم، مصرف انبوه دارد، داروهای شناخته شده است، تاییدیه جهانی دارد و در نتیجه اگر شما در سرزمینی که در آن زندگی می‌کنید دسترسی به اینگونه گیاهان دارید، از روی عکس‌هایی که تقدیم کردم آنها را شناسایی کنید و بدانید که در کشور و خارج از کشور مصارف بی‌شماری دارد و شما می‌توانید آنها را جمع‌آوری، از آنها استفاده و با آنها پولسازی کنید.

می‌توانید از وقت خالی دانش‌آموزان استفاده کنید، آنها را به کار بکشید و این داروها را بچنید، خشک کنید و  مورد بهره‌برداری قرار دهید و به صورت فله و مواد اولیه به بازار بفروشید.

روش دیگر این است که به داروخانه‌ها و لابراتوارها مراجعه کنید و از آنها بخواهید که این داروها را به نام ما و برای ما تولید کنند. یعنی از ظرفیت‌های خالی این مراکز استفاده کنید.

یقینا کاکوتی، چایی پشمک یا چای کوهی که گل پرزدار بنفش رنگی هست، گل‌پر، مرزن‌گوش، باریجه، آنغوزه، آلوئه‌ورا و... کما بیش در کشور ما وجود دارد و کافی است که آنها را چه برای مصرف شخصی و چه برای تولید محصولات  ویا برای فروش به بازار شناسایی کنید و از آنها درآمدزایی کنید .