امروزه در کشور ما مشکل دارو یک مشکل جدی‌ست. کمبود دارو از یک طرف و گرانی و عوارض بسیار خطرناک داروهای شیمیایی از طرف دیگر مرا بر آن داشت که با شما درباره‌ دارو‌های گیاهی صحبت کنم که در اطراف ما هستند که هم می‌توانند برای درمان مورد استفاده‌مان قرار بگیرند و هم برای ما فرصتی برای درآمدزایی به وجود بیاورند.

در ابتدا لازم است نقش ایران را در فرهنگ و تمدن بشری یادآوری کنم.

 امروز در همه جای جهان اسم خیلی از گیاهان نام ایرانی دارند.

 همه جای دنیا به شوید می‌‌گویند شبد‏، همه جا به اسفناج می‌گویند اسپینج، همه جا به افسنطین می‌گویند آبسنتین.

 یعنی بدانید که هنوز گیاهانی دارویی در جهان نام‌های ایرانی دارند و این نشان‌دهنده سابقه این علم در کشور ماست.

دانشمندان زیادی در ایران داروهایی را تجویز کرده‌اند که امروزه، شرکت‌های داروسازی معتبر جهان، از آن نسخه‌ها استفاده می‌کنند.

 به عنوان مثال سیداسماعیل جرجانی، پزشک دربار سلطان محمد خوارزم‌شاه در قرن پنجم کتابی دارد به نام ذخیره خوارزم شاه. این پزشک عالیقدر در کتابش طرز تهیه واکسن را شرح داده، یعنی نشان داده که هزار سال قبل از پاستور میکروب را می‌شناخته است. یکی از شگفتی‌های کتابش معرفی داروها و گیاهانی‌ست که امروز در جهان مورد استفاده قرار می‌‌‌گیرند. همین امر شرکت‌های داروسازی را روانه کشورهای باستانی مثل ایران کرده تا داروهای روستایی سنتی مردم ایران را خریداری و جمع‌آوری کنند.

 ما سعی می‌کنیم برخی از این گیاهان را به شما معرفی کنیم.

امروز می‌خواهیم به شما که آخر هفته‌ها به گشت و گذار می‌روید، یا در شهر و روستاهایی زندگی می‌کنید که اقلیم آن پر از گونه‌های ارزشمند گیاهان است، این بار با نگاهی متفاوت به این گیاهان بنگرید تا آنها را بشناسیم و از این مواهب در تسکین دردها و آلام بشر استفاده و از آنها درآمدزایی کنیم:

نروید از زمین شاخی، گیاهی که ننوشته است بر برگش دوایی

 این طرح و نقش‌ها که برفرش‌ها، بر پارچه‌ها، بر معماری و همه جا می‌بینیم الهام گرفته از طبیعت است و ما طرح و نقشه‌ای نداریم جز آنکه از طبیعت الهام گرفته باشند.

در اینجا شما را با چند گیاه دارویی که اعتبار جهانی دارند و مورد تایید سازمان‌های جهانی هستند آشنا می‌‌کنیم:

یکی از بیماری‌های شایع امروز میگرن است و خیلی‌ها به علت زندگی ماشینی و آلودگی زیست‌محیطی  نامناسب دچار بیماری میگرن هستند. آخرین دارویی که در طبیعت وجود دارد و بهترین داروی میگرن شناخته شده، گیاهی است به نام گل راحی که اسم‌های مختلفی دارد:هوفاریقون، علف چای، هیپریکوم و گل راعی. گل زرد رنگ

. اسم علمی این گیاه هیپریکوم پرفوراتوم هست و برای شناسایی این گیاه کافیست  که شما با دقت به برگهای آن نگاه کنید و ببینید که مثل تور سوراخ سوراخ است و این آخرین داروی شناخته شده برای میگرن است.

دومین دارویی که می‌‌خواهم به شما معرفی کنم گیاه سورنجون است. این گیاه پیاز دارد، یک گل بنفش خیلی زیبای سه‌شاخه‌ای را تولید می‌‌کند. اسم علمی و لاتین این گیاه کولشیکم است و دارویی که در جهان هست و به کولشیسین معروف است و بیماری نقرس را که در اثر تن‌پروری و کار نکردن و مصرف گوشت‌‌های قرمز و حبوبات به وجود می‌آید و بسیار دردآور است را درمان می‌‌کند.

داروی دیگری که در طبیعت فراوان یافت می‌شود درخت ولیک است که به دو رنگ سیاه ولیک و سرخ‌ولیک موجود است. این گیاه علاوه بر آنکه آریتمی قلب را تنظیم می‌‌کند، فشار خون را پایین می‌‌آرود. هم گل و هم میوه‌اش قابل استفاده است. این دارو در کشور فرانسه به نام گراتاگی در حال تولید است. برای زیبایی پوست و مو برای خانم‌هایی که می‌‌خواهند پوست لطیفی داشته باشند مصرف رازیانه را توصیه می‌کنیم. رازیانه در حقیقت پوست را هورمونی و سلو‌لهای پوست را پر آب می‌کند و یک لطافت و شفافیت خاص به پوست می‌بخشد. خوشبختانه فنل یا رازیانه در کشور ما به حد وفور چه در طبیعت و چه دست‌کاشت یافته می‌شود.

برای زندگی ماشینی امروز ما که در آن از مسائل بی‌شماری رنج می‌بریم گیاهی به نام ملیس آفیشینالیس را به شما توصیه می‌کنم. گونه‌ی وحشی این گیاه در طبیعت به نام فرنج مشک یا بادرنجبویه  است. این گیاه را ابوعلی سینا می‌شناخته و عصاره‌ی این گیاه را با شربت سیب مخلوط می‌کرده و به نام شربت ابن‌سینا به بیماران می‌داد.

 گیاه ملیس که گیاه ژنتیک بادرنجبویه  است و غلظت مواد موثرش به مراتب بیشتر از آن شده، برای 54 نوع بیماری منشاء عصبی مفید است و از سردردهای یک طرف، اضطراب، تشویش، بی‌خوابی، لرزش اندام، عادت ماهانه خانمها و همه بیماری‌هایی که منشاء عصبی دارند، ملیس را به عنوان یک نوشابه، به عنوان یک چای به خانه‌تان راه بدهید و در جیره غذایی روزمره‌تان از آن استفاده کنید.